Historie

Fotbalový klub byl v Pečkách založen v roce 1908, pod názvem SK Meteor Pečky několika nadšenci, kteří položili základy sportovnímu klubu. V roce 1919 se rozšířil kádr a vznikla dvě mužstva, která postupně hrála ve Středočeské fotbalové župě ve II. a III. třídě. V té době byl ustanoven nový název klubu - AFK Pečky. V červnu 1927 postoupilo "A" mužstvo do I. B třídy výhrou 5:3 v posledním utkání v sezoně nad AFK Kolín. V I. B třídě dlouhá desetiletí "A" mužstvo AFK Pečky kralovalo. V dobách Protektorátu Čechy a Morava doznala kopaná velkých změn. V Pečkách se hrály nižší třídy a vše mělo dusný a tlumený chod.

Po válce se fotbal v Pečkách opět naplno rozvíjí a název klubu se mění na Spartak Pečky. V té době je na vzestupu především mládežnický fotbal, který slaví úspěchy. Do roku 1964 bylo "A" mužstvo v I. A třídě a kopaná byla tehdy skutečně na výši. Začala slavná fotbalová éra. V sezóně 1964-1965 postoupilo "A" do krajského přeboru. Za rok na to do divize, kde se udrželo krásných sedm let. Po tomto skvělém období následoval postupný pád zpět do okresního přeboru. V té době se opět začala rozvíjet mládežnická kopaná (přípravka, mladší a starší žáci, dorost). V 80. letech vynikali žáci. Jejich soutěž skončila jednu sezonu jejich absolutním triumfem - 20 bodů a skóre 95:0!

V roce 1996 se vrací klub k dřívějšímu názvu AFK Pečky. V 90. letech se vystřídalo u "A" mužstva mnoho trenérů a ochotných pomocníků, ovšem hrál se stále jen okresní přebor. Zlom nastal na podzim roku 1998, kdy roli hlavního trenéra "A" mužstva převzal pan František Hovorka. Ten své svěřence dovedl do I.B třídy. Po panu Hovorkovi kormidlo převzal Jaroslav Šulc a ten svou laťku zvedá ještě výš, sezóna 2000-2001 končí vítězstvím a postupem do I. A třídy, kde se mužstvo drží 3 roky. Po 3 letech putuje tým zpět do I. B třídy. V sezóně 2009-2010 sestoupilo "A" do okresního přeboru. V následující sezóně přichází další sestup, tentokrát do III. třídy.

Sezóna 2011/2012 byla pro AFK Pečky více než úspěšná. Hned tři mužstva AFK postoupila ze svých skupin. "A" mužstvo postoupilo ze III. třídy, "B" mužstvo bez jediné porážky postoupilo ze IV. třídy a nakonec dorost zvítězil v I. A třídě.

V sezóně 2012/2013 se nejvíce dařilo dorostu a mladším žákům. Dorost v I. A třídě skončil na 3. místě, na stejném místě se umístili mladší žáci v kolínském okresním přeboru. "A" mužstvo obsadilo v okresním přeboru 7. místo, "B" mužstvo ve III. třídě místo 5.

V následující sezóně dosáhla úspěchu mužstva mladších žáků a mladší přípravky "A". Obě mužstva slavila celkové vítězství v kolínském okresním přeboru. Zajímavé bylo také sledovat výkony "A" mužstva. Tým trenéra Františka Hovorky byl po podzimní části 7 bodů nad sestupovou hranicí. Pro jarní část sezóny byl cíl jasný: záchrana v okresním přeboru. Jaro se ale mužstvu vydařilo a díky 7 výhrám v řadě se "A" tým posunul až na konečné 3. místo a jen těsně nedosáhl na postup do I. B třídy. Ve III. třídě obsadilo "B" mužstvo 7. místo, dorost v I. A třídě skončil na 12. místě.

V květnu 2014 se uskutečnil nábor do fotbalové školičky pro děti r. 2007 - 2008.

V sezóně 2014/2015 skončila mužstva AFK Pečky takto: "A" mužstvo 8. místo (okresní přebor), "B" mužstvo 11. místo (III. třída), dorost 8. místo (I. A třída), starší žáci 6. místo (I. A třída), mladší žáci 3. místo (okresní přebor), starší přípravka 3. místo (okresní přebor).

Sezónu 2015/2016 zakončilo mužstvo starších žáků vítězstvím v I. A třídě a tím pádem si tak zajistilo postup do krajského přeboru. 4. místa ve svých soutěžích obsadila obě mužstva přípravek a také mladších žáků. Ve III. třídě zakončilo sezónu "B" mužstvo na 9. místě. "A" mužstvo pod vedením Františka Hovorky, kterého ale 3 kola před koncem sezóny nahradil Petr Šafránek, skončilo v okresním přeboru na konečném 6. místě. 7. místo vybojovalo mužstvo dorostu v I. A třídě.

V sezóně 2016/2017 nastupili v krajském přeboru starší a mladší žáci. Starší zakončili sezónu na 9. místě, mladší na místě 7. (celkem 18 týmů). Dorost získal v I. A třídě trofej za 3. místo. "B" mužstvo se ve III. třídě příliš nedařilo a skončilo až na 10. místě. "A" mužstvo bojovalo v okresním přeboru, dotáhlo to na 4. místo.

18. května 2017 se konal nábor do fotbalové školičky, opět za účasti Tomáše Kuchaře. Přivítali jsme nové členy, děti narozené v letech 2011 a 2012.

Rok 2018 a 110. výročí od založení AFK Pečky. Nejkrásnější dárek k výročí připravilo pro celý klub "A" mužstvo, které se stalo mistrem okresního přeboru sezóny 2017/2018 a postoupilo do I. B třídy. Pod taktovkou trenéra Petra Šafránka získalo naše mužstvo ve 26 zápasech 64 bodů, skóre 90:32. Krajská soutěž se do Peček vrací poprvé od sezóny 2009/2010, kdy "A" mužstvo sestoupilo do okresního přeboru. Ve 3. třídě se dařilo "B" mužstvo, které obsadilo krásné 2. místo. V I. A třídě zakončil sezónu dorost na 3. místě. 3 mužstva AFK na medailových pozicích! Žáky čekala sezóna v krajském přeboru a následná nadstavba. V celkovém hodnocení skončili starší žáci na 9. místě a mladší žáci na 10. místě (celkem 19 týmů v tabulce).

V sezóně 2018/2019 hraje "A" I. B třídu Středočeského kraje a "B" mužstvo III. třídu kolínského okresu. V kategorii mládeže hraje dorost I. A třídu Středočeského kraje. Starší a mladší žáci nastupují v krajském přeboru Středočeského kraje. Nakonec jsou v Pečkách také mužstva těch nejmladších fotbalistů – starší a mladší přípravka, které hrají kolínský okresní přebor.

 

Rozsáhlá fotogalerie s historickými fotografiemi na klubovém facebooku zde

 

 

Kontakt

AFK Pečky Barákova 993
289 11 Pečky
info@afkpecky.cz